Web sitelerin Google’da yapılan aramalarda daha üst sıralarda yer almasını sağlayan SEO çalışmaları sitenin ziyaretçisini arttırma, Adsense geliri elde etme, marka bilinirliğinin artması, e-ticarette daha çok satış yapma gibi pek çok fayda sağlamaktadır. SEO çalışmaları için faydalı ve sitedeki içeriklerin nasıl yazılması gerektiğine yardım eden WordPress eklentilerinden biri olan Rank Math SEO eklentisi bu konuda bilgi sahibi olan olmayan herkes için son derece yararlı bir eklentidir.

Hedeflenen anahtar kelime için en iyi şekilde Google SEO dostu içerikleri nasıl hazırlayacağınızı maddeleyerek size söyleyen, hatalarınızı düzeltmeye yardımcı olan bu eklentinin nasıl kurulacağı ve ayarlarının nasıl yapılacağını bu içeriğimizde aktaracağız.

Rank Math Nedir?

WordPress eklentilerinden biri olan Rank Math bir SEO eklentisidir ve sitede paylaşılan içeriklerin arama motorları ile optimize hale gelmesini sağlamaktadır. Bu sayede kendi alanınızdaki rakiplerinizden birkaç adım öne geçebilirsiniz. SEO düzenlemelerini basit bir dille aktaran ve kolayca yapılmasını sağlayan bu eklentinin kurulum aşamasına geçelim

Rank Math Kurulumu

Ücretsiz bir eklenti olan Rank Math’ın kurulum ve kullanım sürecinde site sahibinin herhangi bir ödeme yapmasına gerek yoktur.

WordPress sitenize giriş yapıp ‘Eklentiler’ ve ‘Yeni’ adımlarını takip edin.

Buradan dosya yükleme bölümüne sitemiz üzerinden indirdiğiniz Rank Math SEO Pro eklentisinin dosyasını yükleyiniz.

Ardından ‘Eklentiyi Kur’ deyin ve indirme işlemi sonlandığında ‘Eklentiler’ ‘Yüklü Eklentiler’ sayfasından Rank Math’e ‘Etkinleştir’ komutu verin.

Eklentiniz başarı ile kurulup etkinleştirilir ve WordPress tarafından sol menüde ‘Rank Math’e ait bir bölüm oluşturulur.

Rank Math SEO Eklentisi Kurulum ve Ayarlari
Rank Math SEO Eklentisi (Kurulum ve Ayarları)

Rank Math Ayarları

İlk olarak sitede halihazırda bulunan SEO ayarlarını içe aktarmanız gerekmektedir. Önceki ayarların korunmasını sağlayan bu özelliği daha önceden Yoast eklentisini kullanan biri olarak aktifleştirecekseniz ‘SEO içe aktarmayı başlat’ komutu verip işlemin sonlanmasını beklemeniz yeterli olacaktır.

Ardından Devam diyerek site bilgilerini Rank Math’e işlemelisiniz. Bu adımda logo yüklemesi, sosyal paylaşım resmi, sitenin blog tipinin ne olduğu gibi bilgilerin girilmesi gerekir. İşlemler tamamlandıktan sonra yine Devam deyiniz.

Google Search Console’u sitenize bağlama adımına geçtiniz. ‘Yetkilendirme Kodunu Al’ bağlantısına tıklayıp kullandığınız Google Search Console hesabını buraya bağlayın. Bunun için giriş bilgilerinizi girip ‘İzin ver’ diyerek erişime izin vermeniz lazımdır. Google tarafından gönderilen kimlik doğrulama kodunu kopyalayıp Search Console’a yapıştırın ve tekrar ‘izin ver’ kısmına tıklayın. Hesap içerisinden siteyi seçin, kaydedin ve ‘Devam’ deyin.

Sonraki adım site haritalarını arama motorlarına indeksleyen dosyaların doğru indekslenebilmesi için site haritasına eklemek istediğiniz seçenekleri belirlemektir. Sayfalar, videolar, sesler, resimler, ürünler, etiketler ve kategoriler gibi hangi dosyaların ekleneceği tek tek seçilmelidir.

Devam diyerek SEO optimizasyonu adımına geçin. Arama motoru doğrulama, no-follow bağlantılar, no-follow resim bağlantıları gibi SEO konusunda sitenin türüne göre nelerin faydalı olacağını belirleyip düzenlemelisiniz.

Rank Math SEO eklentisinin kurulumunda en son aşama ‘İzin ver’ butonuna tıklamaktır. Tüm düzenlemeler bittikten sonra sayfayı aşağı kaydırıp ‘Gösterge Tablosuna Geri Dön’ demeniz yeterli olacaktır. Bundan sonra Rank Math eklentisi sitede kullanıma hazır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Ürünlerimiz Orjinal GPL Lisanslıdır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkürler.
This is default text for notification bar