Buradaki makalemizde WordPress’te Google Drive’a Nasıl Yedekleme Yapılır? sorusunu elimizde geldiğince öz bilgiler ile sizlere aktarmaya çalıştık. WordPress, sitede yer alan içerikleri, arka planda çalışan komut dosyalarını farklı şekillerde gruplandırmaktadır. Bu gruplandırma; veri tabanı ve site dosyaları şeklinde gerçekleştirilir. Site dosyalarında; medya içerikleri, eklentilere ait dosyalar, komut dosyaları vb. yer almaktadır. Veri tabanında ise; blog yazıları, kullanıcı yorumları ve yönetici paneline dair dosyalar bulunur.

Bu iki bileşen entegre şeklinde çalışarak tüm sitenin sorunsuz kullanılmasını sağlar. Aynı zamanda verilerin depolanma biçimi de yine bu gruplandırmaya tabidir. Bu içeriğimizde WordPress tabanlı web sitenizin Google Drive’da nasıl yedekleyebileceğiniz ve bunun neden önemli olduğu gibi konulara değineceğiz.

Google Drive’da WordPress Yedeklemenin Önemi

WordPress dosyalarını Google Drive içerisinde yedeklemek pek çok problemin ortaya çıkma ihtimalini ortadan kaldıracaktır. Sayfalar ve içerikler oluşturulurken üzerinde uzun zaman harcanır ve büyük bir emek söz konusu olur.

Bu süreçte yapılacak bir hatanın tüm içeriklere zarar vermesi, site görünümünü bozması, emeklerin boşa gitmesi gibi durumlar geliştiğinde Google Drive’dan sitenin yedeklenmiş halini indirip yeniden kurarak problem kısa zamanda giderilebilir. Bazı hataların geri dönüşünün olmayabileceğini, ancak ve ancak yedekleme sayesinde sitenin halen daha kullanılabilir olacağını da belirtmek gerekir.

Google Drive’da WordPress dosyalarını yedeklemek şu problemlerden korunmayı sağlar;

  • Sitenin veya sayfanın hacklenmesi halinde verileri geri alabilme
  • Web sitedeki virüslerin veri tabanına zarar vermesi halinde oluşabilecek sorunları azaltma
  • Web sitesinde aniden veri kaybının gelişebileceği durumlarda verileri kurtarma
WordPress’te Google Drive’a Nasıl Yedekleme Yapılır
WordPress’te Google Drive’a Nasıl Yedekleme Yapılır

WordPress’te Google Drive’a Nasıl Yedekleme Yapılır?

WordPress sitelerde verilerin Google Drive’da yedeklenmesini sağlamak için UpdraftPlus eklentisi kullanılmaktadır. En güvenilir yedekleme sürecini sunan bu eklenti siber saldırılara karşı önlem almak ve veri kaybını önlemek için tercih edilebilmektedir. Bu eklenti ile Google Drive dışında Dropbox üzerinden de yedekleme işlemi yapılabilmektedir.

Tamamen ücretsiz biçimde kurulabilen ve kullanılabilen UpdraftPlus’ın etkinleştirilmesi ve birtakım ayarlarının yapılması gerekmektedir. Gerekli düzenlemeler tamamlandıktan sonra zamanlama ve sitedeki bileşenlerin ne şekilde depolanacağı ile ilgili ayarların da aşama aşama tamamlanması oldukça önemlidir.

Ayarları yaparken uzaktan depolama alanı olarak Google Drive’ın seçilmesi ve konfigürasyonun tamamlanması yeterli olacaktır. Verilerin yedeklenme zamanının içerik yükleme zamanınız ile eş zamanlı olmasının daha faydalı olacağını unutmayınız. Örnek olarak eğer haftada 5 kere içerik yüklüyorsanız yedeklemenin de haftada 5 kere içeriklerden hemen sonra yapılması verileri kurtarırken en güncel halini geri getirmenize yarayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Ürünlerimiz Orjinal GPL Lisanslıdır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkürler.
This is default text for notification bar